reklama

Radujme Sa Veseľme sa - dva omyly z dielne Ministerstva Kultúry

Radujme sa veseľme sa Každý deň Bohvie čo ti do cesty príde O týždeň  Toto je nielen motív legendárnej skladby od rebelov z Davovej Psychózy, ale aj stav, podľa ktorého sa musí cítiť kazdý normálne uvažujúci tvoriaci človek pri pohľade na to, čo stvára Ministerstvo Kultúry, resp. Úradníci ministerstva Kultúry.Áno, radujme sa  - veseľme sa, veď zatiaľ nebola vydaná vyhláška o tom, akým fontom treba písať poéziu, akým prózu, akým články pre – režimové a akým články kritické. Možno bude treba používať kurzívu, ak sa človek rozhodne pre písanie blogu. Divné ? Či nebodaj absurdné ? Neviem, zdá sa mi, že Ministerstvo Kultúry nemá problém s absurdnými zákonmi a vyhláškami. Naposledy to dokázalo hneď dvoma : znížením sadzbe DPH pre knihy a povinným označovaním prístupnosti a vhodnosti audiovizuálnych diel .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Skôr než sa spustí kameňovanie zo strany ctenej spisovateľskej, ale hlavne kníhkupeckej obce, že som si dovolil kradmou rukou siahnuť na svätosť nižšieho DPH pri knihách, dovolím si byť mierne provokatívny : prečo je DPH znížené rovnakou mierou pri knihe tarotových horoskopoch od veštkyne Isabely, v takej istej miere ako je znížené pri knihe Súostrovie Gulag Alexandra Solženicyna ? Prečo je DPH nižšie pri knižnom vydaní textov Ivana Štrpku, ale rádovo takmer o sto percent vyššie DPH je uplatňované pri tých istých textov, navyše zhudobnených , ak sú vydané na albume spolu s Dežom Ursínym ? Prečo je Vojna a Mier v knižnom vydaní zvýhodnená oproti jej filmovej verzii, a to jedno, či uvádzanej v kinách alebo predávanej na DVD ? A ešte jedna provokatívna otázka – prečo je nižšie DPH uplatňované na tlačenej knihe, ale už nie tam istom obsahu knihy, ak je táto vydaná na CD alebo DVD vo forme tzv. Audioknihy ? A je nižšia sadzba DPH uplatnená aj na literatúru šírenú prostredníctvom internetu ? Je snáď forma viac ako obsah ?Prečo je jeden typ obchodu z umením zvýhodnený pred inou formou obchodu s umením? Akoby syntetické formy umenia boli trestané...Žiaľ, celá diskusia o znížení DPH pre knihy a nie pre ostatné formy kontentu ani poriadne neprebehla, pretože úradníci ministerstva kultúry pripravili ďalší trest pre ostatných vydavateľov a distribútorov audiovizuálnych diel – povinné označovanie svojej produkcie symbolmi vhodnosti a nevhodnosti pre deti a mládež. V praxi to má vyzerať tak, že každý audiovizuálny program, ktorý bude uvedený do distribúcie – jedno či formou nahratého nosiča, alebo formou televízneho alebo rozhlasového vysielania musí byť označený, či je vhodný do 7, 12, 15, 18 rokov, prípadne úplne nevhodný.Tento zbytočný zákon má svoje morálne opodstatnenie, o tom niet pochýb. Chcel by chrániť naše mláďatá pred zlým veľkým svetom, kde sa hovorí nespisovnou slovenčinou, kde  sa pije alkohol a kde sa dokonca používa sex na rozmnožovanie, chrániť pred svetom, kde sa o tom všetkom dokonca spieva. Ako úsmevné mi dnes príde, že prvýkrát som sa stretol s tlačenou podobou slova „kurva“  v knihe zo zoznamu povinnej literatúry, v knihe ktorú som čítal v poslednom ročníku základnej školy, v knihe, ktorú som dočítal rok pred nežnou revolúciou. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Svet sa mení, ale úradníci na slovenskom Ministerstve Kultúry si to nevšimli. Darmo budú predajcovia a distributéri označovať svoju produkciu symbolmi vhodnosti a nevhodnosti pre mládež a deti nálepkami na CD a DVD, keď mládež a deti už dávno budú poznať tieto nahrávky z internetu, prípadne z koncertov. Darmo sa úradníci snažia ustanoviť týmto zákonom akéhosi novodobého cenzora, keď niet možnosti kontroly či sa skutočne nevhodný kontent naozaj nedostane k deťom. Nie tvorba, ktorú vytvárajú umelci,  je nevhodná  pre mládež a deti.  Skôr sú to obrazové príspevky TV spravodajstva,  user generated content a amatérske zábery nahraté na mobilné telefóny a ďalej sa mobilnými telefónmi šíriace, ktoré môžu skutočne ublížiť pri zdravom psychickom vývoji mladého človeka.   

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Svet sa zmenil a zmenila sa aj podoba tvorby, ale aj spotreby audiovizuálnych diel. Neviem si dosť dobre odpovedať na otázku, pred čím a kým má nový zákon spotrebiteľov chrániť. Pred propagáciou sexu, alkoholizmu, domáceho násilia ? Ak si tu pripomieneme slová ľudoviek „ešťe som sa neoženil, už ma žena bije“, alebo „vínečko bíle“, alebo „poďme spať, poďme spať do jednej postele“, tak musí zákon nás chrániť pred našou vlastnou kultúrou a slovenosťou. Ak by to však naozaj tak bolo a potrebovali sme zákon na ochranu pred sebou samými, znamenlo by to, že sme národ úplne nesvojprávny, ktorý potrebuje jedného dospelého ako ustavičný dozor stále nad sebou.Ak nás ma tento zákon chrániť pred zahraničnou tvorbou plnou cudzojazyčných vulgarizmov podávaných v jazyku nemeckom, anglickom, francúzskom, ale vlastne aj senegalskom,perzskom  či ruskom – ak sa pozriem na jazyky v ktorých tvoria najúspešnejší umelci posledných 10 rokov, znamenalo by to že sme národ dostatočne vzdelaní – ak celej tejto plejáde jazykov rozumieme. A vzdelaný národ nepotrebuje hádam kontrolu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ministerstvo Kultúry pripravilo a uviedlo do života dva úplne zbytočné zákony. Radujme sa, veseľme sa, že len dva....Ale je len začiatok roka. Bohvie, čo nám do cesty príde o týždeň...

Jaro Slavik

Jaro Slavik

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predajca umenia. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu